Cvičení ke kapitole 9

 

 

1.      Žena oznámila svému zaměstnavateli, že si upravuje pracovní  dobu tak, aby jí končila v 11.00 hod. Zdůvodňovala to lékařským posudkem, ze kterého vyplývalo, že její syn,  studující na vysoké škole, se vzhledem ke své žaludeční chorobě nemůže stravovat v menze, přičemž potřebuje  pravidelně 3x denně teplé jídlo. To mu mohla zabezpečit jen  matka. Má žena na takovou úpravu pracovní doby nárok ? Jak by se změnila situace, kdyby syn byl ve věku 12 let ?

Řešení

2.      V kolektivní smlouvě bylo ujednáno, že bude pásová výroba organizována tak, že vždy po 50 minutách práce bude 10 minut přestávka v práci. Během této přestávky musejí  zaměstnanci opustit pracoviště a provádět pod vedením mistra předepsané cviky k protažení organismu a odstranění  únavy. Je takové ujednání kolektivní smlouvy v souladu s platným právem ? Může zaměstnavatel určovat zaměstnanci co má dělat v  průběhu přestávky v práci ?

Řešení

3.      Zaměstnavatel nařídil svému údržbáři, aby byl v zimním období každý víkend doma u telefonu, pro případ, že by se porouchalo  topení a vznikla akutní potřeba jeho opravy. Jednalo se o určení pracovní pohotovosti ?

Řešení

4.      Zaměstnavatel svým rozhodnutím ze dne 3.4. zavedl tzv. pružnou pracovní dobu. Jak bude zaměstnavatel určovat zaměstnancům přestávky v práci ?

Řešení

5.      Ředitel firmy rozhodl, že týdenní pracovní doba ve firmě bude 35 hodin a bude rozdělena do 5-ti pravidelných směn. Zároveň rozhodl, že se zaměstnancům úměrně sníží mzda. Odbory se snížením mezd vyslovily nesouhlas. Bude rozhodnutí ředitele platné ?

Řešení

6.      Zaměstnanec XY byl zaměstnán u firmy ABC v pracovním poměru po stanovenou týdenní  dobu, tj. 35 hodin. Zároveň byl zaměstnán v pracovním poměru u firmy DEF po dobu 37 hodin týdně. Stanovená pracovní doba u této firmy činila 40 hodin. Který z uvedených pracovních poměrů bude hlavní a který vedlejší ?

Řešení

7.      Tři dny po nástupu do práce přinesl referent BOZP  zaměstnanci k podpisu listinu, v níž měl zaměstnanec potvrdit svým podpisem, že byl seznámen s předpisy  k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.  Pracovník namítal, že s ničím nebyl seznámen, avšak po  naléhání referenta listinu podepsal. Jaké právní účinky jeho podpisem nastaly ? Jaké právní následky nastanou, jestliže zaměstnanec při práci bezpečnostní předpisy  poruší ?

Řešení

8.      Ředitel firmy měl podezření, že dva zaměstnanci v rámci pracovní přestávky požili alkoholický nápoj. Požádal proto jejich vedoucího, aby celou věc přešetřil. Vedoucí si nejprve s oběma zaměstnanci pohovořil a poté je požádal, aby se podrobili dechové zkoušce. Zaměstnanci dechovou zkoušku odmítli. Za jakých podmínek může vedoucí zaměstnanec zjišťovat zda zaměstnanci jsou pod vlivem alkoholu ? Jaké právní důsledky by zaměstnavatel mohl vyvozovat ze skutečnosti, že zaměstnanci se odmítli podrobit dechové zkoušce ?

Řešení

9.      V kanceláři pracovalo pět zaměstnanců – 4 kuřáci a jeden nekuřák. Tento nekuřák požádal zaměstnavatele, aby vyhlásil zákaz kouření na pracovišti.  Byl požadavek zaměstnance – nekuřáka – oprávněný ?

Řešení

10.  Zaměstnanci se podrobili pravidelnému školení o bezpečnostních předpisech. Na závěr školení byli všichni účastníci podrobeni kontrolnímu testu. Zaměstnanec XY v testu neuspěl. Jaké právní důsledky může tato skutečnost mít ?

Řešení

11.  Zaměstnanec XY odmítl pracovat na starém stroji, neboť podle jeho názoru tento stroj neodpovídal normám bezpečnosti práce a ohrožoval zaměstnancovo zdraví. Nadřízený vedoucí zaměstnanec to posoudil jako porušení pracovní kázně a dobu, po kterou zaměstnanec nepracoval, ohodnotil jako neomluvenou absenci. Co by se dalo postupu vedoucího vytknout z hlediska zákoníku práce ?

Řešení

12.  Zaměstnanec pracoval několik let jako cvičitel místního Sokola. Na členské schůzi se Sokolové rozhodli, že uspořádají pro děti svých členů v létě putovní tábor. Zaměstnanec předložil zaměstnavateli potvrzení, že se má tohoto tábora účastnit jako jeho vedoucí a žádal volno s náhradou mzdy na celou dobu trvání tábora. Má zaměstnanec nárok na pracovní volno ? Kdo ponese náklady pracovního volna, bude-li  zaměstnanci uděleno (zejména náhradu mzdy) ?

Řešení

13.  Zaměstnanec se ráno cítil špatně. Protože v místě jeho  bydliště nebyl žádný lékař, odejel autobusem k nejbližšímu dostupnému lékaři. Tam byl ošetřen, nebyl  však uznán neschopným práce. Žádný autobus, kterým by se  mohl dopravit do zaměstnání tak, aby ještě stihl alespoň  část pracovní doby, však již nejel. Zaměstnanec tedy  odejel domů a příští pracovní den požadoval po  zaměstnavateli náhradu mzdy za celou směnu. Má na náhradu mzdy nárok ?

Řešení

14.  Zaměstnanec uplatnil nárok na pracovní volno s náhradou mzdy za jeden den s odůvodněním, že se tento den vdávala  jeho matka. Má na volno nárok ?

Řešení

15.  Zaměstnavatel rozhodl, že v důsledku odbytových potíží  nařizuje svým zaměstnancům dovolenou. Kdo ze zaměstnanců  již dovolenou vyčerpal, bude odeslán na pracovní volno.  Náhrada mzdy však bude ve smyslu § 130 poskytnuta jen ve  výši 60% průměrného výdělku. Je postup zaměstnavatele správný ?

Řešení

16.  Zaměstnanec - poživatel částečného invalidního důchodu - požádal zaměstnavatele o převedení na jinou práci,  protože vykonávaná práce (podle jeho názoru) mu škodí na zdraví. Musí zaměstnavatel respektovat toto přání ?

Řešení

17.  Zaměstnavatel vyslal těhotnou úřednici na pracovní cestu  do místa jejího trvalého bydliště. Nebyl tímto příkazem porušen zákon ?

Řešení

18.  Sedmnáctiletý student gymnázia se rozhodl, že nebude dále  studovat a uzavřel pracovní smlouvu se stavební firmou. Zaměstnavatel si nevyžádal k uzavření pracovní smlouvy  stanovisko rodičů, ani nepožadoval po studentovi absolvování vstupní lékařské prohlídky. Je pracovní smlouva platná ?

Řešení

19.  Zaměstnankyně XY předložila zaměstnavateli potvrzení příslušného ošetřujícího lékaře o tom, že je těhotná. Lékař v potvrzení zároveň  konstatoval, že práce, kterou žena doposud vykonávala, ohrožuje její zdraví i zdraví očekávaného dítěte. Zaměstnavatel uvedl, že práce, kterou žena doposud vykonávala, není těhotným ženám zakázána a že ona sama odmítla z  důvodu možného poklesu výdělku přejít na jinou práci. Posuďte nastalou situaci z hlediska zákoníku práce !

Řešení

20.  K zaměstnavateli se dostavil zaměstnanec XY a požádal o posunutí začátku pracovní doby na 8.30 hod. Požadavek odůvodnil tím, že jeho dítě začalo navštěvovat základní školu a on je každé ráno do školy vodí.  Je zaměstnavatel povinen žádosti zaměstnance vyhovět ? Změnila by se situace, kdyby dítěti bylo 14 let ?

Řešení

21.  Sedmnáctiletá zaměstnankyně uzavřela manželství. Poté požádala zaměstnavatele o rozvázání pracovního poměru dohodou. Je v tomto případě zaměstnavatel povinen vyžádat si k uzavření takové dohody vyjádření rodičů zaměstnankyně ?

Řešení

22.  Zaměstnankyně po vyčerpání mateřské dovolené požádala zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené do tří let věku dítěte. Ten jí vyhověl. Když bylo dítěti jeden a půl roku, požádala zaměstnankyně, aby jí byla rodičovská dovolená ukončena. Zároveň se k zaměstnavateli dostavil manžel zaměstnankyně (který byl u něj rovněž zaměstnán) a požádal, aby mu byla poskytnuta rodičovská dovolená do tří let věku tohoto dítěte. Je zaměstnavatel povinen žádostem vyhovět ?

Řešení

Obsah Kapitola 9 Cvičení k předchozí kap. Cvičení k další kap. Test kapitoly 9